Neden Swift Ve Avantajları Nelerdir ?

Merhaba arkadaşlar ilk yazımda daha sonra hakkında çok detaylı bilgiler paylaşacağım Swift dili hakkında kısa bir bilgi ve neden Swift seçmeniz gerektiği hakkında konuşacağım.Hemen başlayalım.   1-) Swift Açık Kaynak Kodlu Bir Programlama Dilidir Apple dilin daha çok gelişmesi ve opensource dünyaya adapte olması için Swift dilini açık kaynak kodlu olarak piyasaya sürmüştür. Bu amacın […]

Merhaba arkadaşlar ilk yazımda daha sonra hakkında çok detaylı bilgiler paylaşacağım Swift dili hakkında kısa bir bilgi ve neden Swift seçmeniz gerektiği hakkında konuşacağım.Hemen başlayalım.

1-) Swift Açık Kaynak Kodlu Bir Programlama Dilidir

Neden Swift  Ve Avantajları Nelerdir ?
Apple dilin daha çok gelişmesi ve opensource dünyaya adapte olması için Swift dilini açık kaynak kodlu olarak piyasaya sürmüştür. Bu amacın da başarılı olmuştur çünkü Mart 2017 ‘ de* TIOBE ‘ ye değerlendirmelerine* göre* en popüler programlama dillerin de ilk 10 da yer almaktadır.Ayrıca çoğu programcı artık sadece dili kullanmıyor üzerine dile katkı yapıyor.Ve Apple güzel katkılar yapan insanları ödülsüz bırakmaz.Sizde Swift dünyasına katılın ve fırsatlara merhaba diyin.
2-) Swift Öğrenmek Kolay ve Eğlencelidir

Swift öğrenmek diğer dillere göre daha kolaydır. Bunun nedeni arkasında Apple gibi sağlam bir şirketin olması ve buna bağlı olarak bir çok şirketin arkasında durmasıdır. Apple Swift için çok basit anlaşılır bir dokümantasyon hazırlamıştır.Dilin syntax’ı da bizleri (;) kullanımından kurtarmış ve rahatlatmıştır.
Buradan ve buradan bu dokümantasyonlara ulaşıp inceleyebilirsiniz.
Örnek vermek gerekirse aşağıda ki kodda let keyword’u ile String tipinde bir*sabit tanımlanmıştır. Daha sonra bu string for döngüsüne sokularak her karakterinin ayrı ayrı ekrana basılması sağlanmıştır.For döngüsü içinde tanımlanan character değişkenine döngü her çalıştığında string içinde ki değerin her bir karakteri sırası ile atanmıştır.
Altında yazılan string.count ifadesi ise stringin uzunluğunu bize gösterir.En alttaki kod satırı ise string’in boş mu dolu mu olduğunu geri döner burada stringimiz boş olmadıgı için döneceği deger false dur.
Neden Swift  Ve Avantajları Nelerdir ?
Bu örneğimize bakacak olursak bir sınıf tanımlandığını ve içinde var adında bir değişken tanımlandığını (let sabit tanımlamak için kullanılır) ve tipinin boolean oldugunu görüyoruz.Burda dikkat etmemiz gereken şey : dür. Bu diğer dillerde ki extends ifadesine eştir burada Bicycle sınıfı Vehicle sınıfını kalıtmıştır. Detaylarına daha sonra değineceğiz.

Neden Swift  Ve Avantajları Nelerdir ?

3-) Swift Başarılabilirdir

Neden Swift  Ve Avantajları Nelerdir ?
Hiç kimseye kod yazma ve öğrenme*yeteneği doğuştan gelmiyor.Hayallerinizi gerçekleştirmeniz için bir proğramlama dili öğrenmek zorundasınız. İşte bu yüzden Apple öğrendikleriniz test etmeniz için Swift playgrounds da olmak üzere mükemmel bir kaynak yığını hazırladı. 2. Madde de linklerini verdiğim dokümantasyonlara ulaşıp hemen Swift öğrenmeye başlayabilirsiniz.
4-) Swift Apple’nin Geleceği Konumunda

Neden Swift  Ve Avantajları Nelerdir ?
Bu ilk başta biraz iddalı gelebilir fakat durum bu. Apple 2014 yılından bu zamana Swift için çok büyük yatırım ve emek harcadı. Şu anda da bunun sonuçlarını almış gibi görünüyor. Bu sürecin sonunda ortaya hızlı , modern , güvenli ve interaktif bir dil çıkmıştır.Swift’e hala başlamadıysanız çok şey kaybediyorsunuz demektir.
5-) Apple’nin Swift’ de ki Kararlılığı

Apple ilk olarak Swift dilini 2014 ‘ de tanıttı. 2018 yılında hala Swift’den vazgeçmediler. Şu anda güncel versiyon olarak Swift 4 kulanıyoruz ve Swift 5’in de geliştirmelerine başlandı. Bu da demek oluyor ki Swift üzerinde bir yol haritası belirlendi ve Apple’nin kısa vadede Swift ‘ den vazgeçmek gibi bir düşüncesi yok bu da şu anda içimizi rahatlatıp Swift’e güvenebilmemize*olanak sağlıyor.
6-) Swift Tanıdıktır

Apple Swift dilinin kolaylığını sağlamak için gerçekten çok çalıştı.Diğer dillerin eksikliğini kendisinde kapatırken iyi yönlerini de kendine ekledi.Eğer daha önce yazılım geliştirdiyseniz ve bu dile yeni geçiyorsanız yazmaya başladıkça dilin herkesin anlayabileceği düzeye çok yakın olduğunu göreceksiniz.

Bu yazımız da kısaca Swift dilinin artılarından ve kolaylığından bahsettik.Bundan sonraki yazılarım da bu dil için Türkçe kaynak oluşturmak amacıyla gayet bilgilendirici ve anlaşılır yazılar yazacağım isteklerinizi ve düşüncelerinizi yorum kısmında benim ile paylaşabilirsiniz.


Link Devamı