Swift Değişkenler , Sabitler Ve Diziler

*Merhaba arkadaşlar bir önceki yazım da neden Swift’i seçmemiz gerektiğini ve avantajlarından bahsettim.Eğer hala okumadıysan buradan okuyabilirsin.Şimdi hemen yazımıza geçelim. 1-) Degişkenler Evet ilk konumuz değişkenler ve sabitler.Diğer dillerde olduğu gibi değişkenler ve sabitler burada da var ve üstelik burada daha kolay şimdi aşağıdaki kod satırlarını ve yorum satırlarını inceleyelim. View the code on Gist. […]

*Merhaba arkadaşlar bir önceki yazım da neden Swift’i seçmemiz gerektiğini ve avantajlarından bahsettim.Eğer hala okumadıysan buradan okuyabilirsin.Şimdi hemen yazımıza geçelim.
1-) Degişkenler

Evet ilk konumuz değişkenler ve sabitler.Diğer dillerde olduğu gibi değişkenler ve sabitler burada da var ve üstelik burada daha kolay şimdi aşağıdaki kod satırlarını ve yorum satırlarını inceleyelim.
View the code on Gist.
Değişkenler ile ilgili ekstra olarak adı üstünde bu bir değişken yani içindeki değer değişebilir. Fakat bu değer önceki tip ile yine aynı olmalıdır. Değişken Integer tipinde ise yine Integer değer atanmalıdır. Değişkenler hakkında çok daha detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

2-) Sabitler

Evet şimdi geldik çokça kullanacağımız ve programcılar için çok önemli olan bir şeye, sabitler. Sabitlerin asıl kullanım amacı değişmesini istemediğimiz değerleri tutmaktır. Sabitlere bir kere değer atanır ve bu değer bir daha değiştirilemez . Hemen kod örneğimize bakalım.
View the code on Gist.
Sabitleri genelde program veya uygulama boyunca değişmesini istemediğimiz şeyler için kullanırız. Örnek vermek gerekirse bir hava durumu uygulaması yaptığınızı düşünün bu uygulamaya veri sağlayacak bir API kullanıyorsunuz. Tabi ki bu API adresinin program içinde başka birileri tarafından değiştirilmesini istemezsiniz sabitler bu gibi durumlarda kullanılır. Sabitler için daha detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

3-) Diziler

Diziler bir programlama dilinde en çok kullanılan veri tipidir. Diziler her türden veri tutabilir – stringler, int , sınıf tipleri- Aşağıda ki kod örneğimizde daha detaylı inceleyelim.
View the code on Gist.
Diziler aslında çok çok daha geniş bir konu ben size sadece en çok kullanılan özelliklerini gösterdim. Daha detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

4-) Kontrol İfadeleri

Kontrol ifadeleri bir dilin olmazsa olmazıdır. Bunları kodumuzda bir çok yerde kullanırız . Hemen kodumuz üzerinden inceleyelim.

View the code on Gist.


Bugün kısaca değişkenler, sabitler, diziler ve kontrol ifadelerinden bahsettik diğer yazım da fonksiyonlardan devam edeceğim .
Ek kaynakları incelemenizi tavsiye ederim . Mutlu kodlamalar Swift Değişkenler , Sabitler Ve Diziler