Bilgisayar ve Android için program dili

Merhabalar cümleten arkadaşlar, Uzun zamandır aklımda olan ve ancak ilgilenmek için yeni vakit bulduğum bir konu hakkında bilgilerini almak istiyorum. Uzun zamandır aklımda bir otomasyon programı...

Merhabalar cümleten arkadaşlar,

Uzun zamandır aklımda olan ve ancak ilgilenmek için yeni vakit bulduğum bir konu hakkında bilgilerini almak istiyorum. Uzun zamandır aklımda bir otomasyon programı yazmak istiyorum ama bu program bilgisayar üzerinde kullanılırken aynı zamanda android üzerinden de kullanılabilecek.

Basitçe anlatmak gerekirse; program kullanıcı hesabı kaynaklı çalışacak, programa bilgisayar üzerinden kullanıcılar veri girişi yapacak, her kullanıcının girdiği veriler kendi kullanıcı hesaplarında kayıt edilicek, daha sonra ayrı bir bilgisayardan (veya ana bilgisayar diyelim) yada ana bilgisayardan yetki verilen bir kullanıcı hesabı ile bütün kullanıcıların yapmış oldukları veri girişleri gözükecek, bu program aynı şekilde android cihaz üzerinden de kullanılabilecek. Yani bütün bu işlemler bilgisayar yerine android telefondan da yapılabilecek. bütün bunlara ek olarak patron için ise bütün bu sisteme ister telefonundan yani uygulamadan veya bilgisayardaki program üzerinden anlık olarak hakim olabilecek, görebilecek ve işlem yapabilecek.

Bu şekilde hem bilgisayarda hem android cihaz üzerinden kullanılabilecek bir program yazmak istiyorum. Bilgisayar programlama ve android programlama hakkında neredeyse hiçbir bilgim yok. Tek düşüncem bir veritabanı üzerinden iki ayrı program yazacağım. Ama hangi dilleri kullanacağım konusunda bilgisizim. Bana bilgisayar programı için şu dili, android uygulaması için şu dili kullanabilirsin diye yol gösterecek arkadaşlarımın yorumlarını sabırsızlıkla bekliyorum :)