Site Açmak Aslında Çok Kolay

Resim: https://ayhangazi.rijitsu.com/wp-con...y-1170x658.jpg Esenlikler dilerim, bugünlerde bir türlü yazmak istemediğim ama yazmazsam içinde...

Site Açmak Aslında Çok Kolay

Esenlikler dilerim, bugünlerde bir türlü yazmak istemediğim ama yazmazsam içinde kalacağını düşündüğüm bir konuya girişeceğim. Bu günki konum Site Açmak Aslında Çok Kolay diyerek hem şikayeti mi dile getireyim ve hemde ironi yapayım. Ortalık Al Hostu Kur WordPress’i, Aha Webmaster’sin(!) bu tiplerle doluşmuştur.

Site Açmak Aslında Çok Kolay


İlk olarak acımasız bir gerçekle başlayayım, WordPress kurup arkasından bir tema alıp site açarak kendini webmaster hisseden, yavaşça bırak o düşünceyi. Bu doğru değil, tamamen hatalıdır ve piyasayı yalamış yutmuşların gözünde dalga geçilmene ve ya nefret edilmene sebep olacaktır.

Site açmak tabii ki kolaydır ama asıl sorun onu büyütmek için bazı fedakarlıklar yapmak zorundasın. Mesela, hergün özgün ve özenerek yazı yazacaksın ve yazılarını sosyal ağlarda paylaşacaksın. Arkasından paylaşımlarına yorum gelirse güzel bir şekilde karşındakine cevap verin. Eğer çok yorum gelirse, bölüştürüp cevaplayabilirsiniz.

Ve bir de mümkünse adsense theme gibi tuzaklara düşmeyin. Tema aynı tip olursa, karşındaki insanın gözünde “ayna” site olarak gözükür ve bu hoş karşılanmaz. Tema satın alacaksan, fazla bilinmeyenleri tercih edin. Yüksek bir sermayeniz varsa bir zahmet tema yazdırıverin. SEO’suna gelince işin ehline yaptırın, yaptıramıyorsan mümkünse kendi başına öğrenip yapacaksın. Bu piyasada kimse gözünün yaşına bakmıyor. Bu yüzden kendi başınasın, herşeyini kendin yapacaksın. Hatta çöken siteyi bile adam etmesini bile.

Site Açmak Aslında Çok Kolay


Ben wordpress’e karşı değilim tam aksine dostuyum. İyi amaçlarla ve iyi bir sistem yazıldıktan sonra tabii ki seviyorum o tip siteleri. O yüzden siteyi kendinize göre şekillendirin ve temayı da öyle. Kodlama yapacaksan mutlaka php, js, css3 kodlarını bilmen gerekecektir, aynı zamanda sql bilmen gerekiyor. Bunların ne olduğunu bilmiyorsan, azıcık aydınlatayım seni dostum.

php: Bu sitenin gibi ve WordPress sisteminin altyapısıdır. Sisteminin çalışması ve diğer gibi özellikleri kullanabilmesi için gereklidir. Bu dil maalesef tek başına yetmeyecektir. css3: Senin üstündeki giysi neyse hah bu sistemlerin süslemeleri de odur css. Bu sitelerin güzel görünmesi için gereklidir, aksi halde site güzel olmaz sadece karman çorman gözükür. js: Javascript olmazsa olmaz, sistemin daha iyi çalışması gerekiyor genellikle amacı sayfayı yenilemeden bir şey yaptırmaktır.

WordPress dünyasından aradan dışarı çıkmanı öneririm, arada insanların ne yaptığına bakmanı isterim? Açıkçası, denemeni istemiyorum ama göz atmalısın ki, bir sitemi daha nasıl iyi yapabilirim diye kafa yormalısın. Dürüst olayım, bunların hiçbirini yapmazsan sadece siteni açarsın, in cin top oynar.

Site Açmak Aslında Çok Kolay


Gelelim yazı alanına, biliyorum başta biraz ucundan dokundurmuştum ama şimdi tam iğneyi batırmam lazım. Kimse bu kusura bakmasın, satın aldığınız yazılar genellikle çalıntıdır, eğer teyit ettirmeden aldıysan ve koyduysan onları olabildiğince özgünleştirmeye başlasan daha iyi olur. Yazı yazamıyorsan, o zaman açmayacaksın dostum. Yazamıyorsan, girişmeyeceksin bu alana.

Yazının önemi çoktur, karşındaki insana yazı yoluyla iletişime geçiyorsun. Bu durumda, maalesef ama yine maalesef yazacaksın. İstersen de istemesen de yazacaksın. Özgün yazacaksın, seo kurallarına uyarak ama sakın ha Yoast All-In-SEO‘yu kurup ona göre yazmayın, genellikle komedi oluyor yazı. Daha iyisini yazmak için All in One SEO Pack kurun ve kendini azıcık kas, korkma başın ağrımaz. İyi yazılar için şart olduğunu söylemek zorundayım.

Site Açmak Aslında Çok Kolay


Sona yaklaşırken, vov çok yazmışım farkına varmadan demekki iyi dolmuşum. Yazmasam birine sert patlayacakmışım orası kesinmiş. Sana önerdiklerimi yap ve hatta sürekli araştırmalara başlayın. Hatta mümkünse çok iyi çevre yapmadan sakın işe atlamayın yoksa çok yıpranırsın.