Bağkur teşvik genelgesi ve vergi riskleri üzerine...

Arkadaşlar merhaba, İnternet kullaniminin artması ve bu yolla elde edilen kazançlar hem pastadan pay almak isteyen girişimcilerin hem de bütün para trafiği izlenebilir yollardan akan, tespit...

Arkadaşlar merhaba,

İnternet kullaniminin artması ve bu yolla elde edilen kazançlar hem pastadan pay almak isteyen girişimcilerin hem de bütün para trafiği izlenebilir yollardan akan, tespit edilmesi kolay bu kazanclar üzerinden vergi almak isteyen mali idarenin iştahını kabartti.

Bu konuda yaklaşık bir yıldır çalışmalarımı yoğunlaştırdim ve çözüm için sorunun merkezi olan forumlara yani bu kazancın muhattabı kişiler ile iletişim kurmaya karar verdim. r10'dan önce de benzeri başka platformlarda konu açmaksızın sadece sorulari olan forumdaşlara cevap vermeye çalıştım.

Vergi sistemi üzerine çok şey yazılıp söylenebilir fakat bildiğimiz en basit şey Türkiye de vergi beyana tabidir yani kişi servet vergisini isteğe bagli olarak verir. Bunun istisnalari dolayli vergilerde ve baska nadir vergi türlerinde görülebilir. Yine ayni sistemde denetleme yetkisini idarenin olup, mevzuata aykırı hareket edenlere, para , hapis cezaları gibi ciddi yaptirimlar mevcuttur.

Benim bugüne kadar konu açmama amacım insanlara baskı hissettirmemek içindi ancak hem forumdan vergi planlamasi ve muhasebe için anlastigimz arkadaslarim hem de özelden gelen bir kaç mesaj ile bu konuda tecrübelerimi sizinle paylaşmaya karar verdim

tabiki vergi vermek devlete karşı görevimizdir. bilmeniz gereken şudur ki ​vergi vermek istemiyorsaniz bile bilinçsizce bişey olmaz mantığından ziyade mevzuatı ve yaptırımlarını bilip ona göre savunma gelistirmek hareket etmektir.

​Forumdan adsense konusunda operasyonel tecrübeleri olan bir arkadaş ile ortak çalışma yürütüyoruz. pazartesi günü maliyeden , çifte vergilendirmeyi önleme anlasmasi ve baska bir cok konuyu iceren özelge talep edecegiz.

Gelismeler oldukça bilgilendirmeler mevzuattan sizleri ilgilendiren kısımları paylaşacağım.

ikinci konu ise 18-29 yaş arasi 1 yıllık Bağ-Kur teşvikinin nihayet uygulama genelgesi yayınlandı linkini birakiyorum

http://asmmmo.org.tr/haber-detay/gen...e-2018-28/3041


Bu bilinclenme konusunda yorumlarinizi ve beklentilerinizi yazarsanız ben de vakit buldukca foruma yardımcı olmayı düşünüyorum